O FUNDACJI

Inicjatorem powstania pierwszego Centrum Integracji Społecznej w Bielsku-Białej jest Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki i Fundacja Teatru Grodzkiego. W maju 2014r. rozpoczęliśmy starania zmierzające do utworzenia Centrum. Złożony został wniosek o nadanie statusu CIS do Wojewody Śląskiego i decyzją z dnia 7 października 2014r. status ten został przyznany na okres 5 lat.

Centrum działa na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym a powołane zostało do realizacji zadań mających na celu reintegrację zawodową i społeczną osób dotkniętych wykluczeniem społecznym.

Naszą ideą jest pomagać ludziom, którzy zagubili się zawodowo i społecznie w obecnych realiach życia. Chcemy pokazać jak poprzez pracę można wrócić do normalnego, spokojnego życia, ponieważ wierzymy, że dając ludziom pracę dajemy im szanse na dom, rodzinę i szczęście. Chcemy pokazywać również wszystkim darczyńcom, współpracującym z nami przedsiębiorcom i innym jednostkom życia gospodarczego, że nie muszą nam nic dawać za darmo. My naprawdę Sami zapracujemy na Waszą pomoc jeśli tylko dacie nam tą szansę.

Reintegracja odbywa się poprzez prowadzenie programów społecznych, zawodowych i edukacyjnych, obejmujących m.in. nabywanie umiejętności zawodowych, przekwalifikowanie lub podwyższanie kwalifikacji zawodowych oraz nabywanie innych umiejętności niezbędnych do codziennego życia. Wszystkie sfery naszych działań skoncentrowane są na samej pracy i przywróceniu nawyku człowieka do nieodłącznej części życia jaką jest praca zarobkowa.

W ramach reintegracji społecznej prowadzone są zajęcia z przedsiębiorczości, doradztwa zawodowego, edukacji ogólnej, warsztaty psychologiczno – motywacyjne, poradnictwo i grupy wsparcia.

Praktyki zawodowe odbywają się w tzw. grupach warsztatowych ukierunkowanych na poszczególne grupy zawodowe. W pierwszej kolejności uruchomiliśmy praktyki związane z najpopularniejszymi zawodami, które nie wymagając szczególnych i długotrwałych szkoleń kwalifikacyjnych, jak najszybciej wprowadzą naszych beneficjentów na rynek pracy w sektorach:

  • usług budowlano- remontowych,
  • usług porządkowo – gospodarczych,
  • usług asystenckich i opiekuńczych.

Uruchomienie kolejnych warsztatów zawodowych będzie już wynikiem ścisłej współpracy z naszymi partnerami, sektorem publicznym i prywatnym naszego regionu. Wspólne decyzje „lokalnego partnerstwa” dotyczące zapotrzebowania na grupy zawodowe, które mamy kształcić, to nasz kierunek pracy.

Naszym celem jest również rozwój i ciągła budowa partnerstwa lokalnego wszystkich sektorów gospodarki, bez którego Centrum nie będzie miało szans zaistnieć i funkcjonować w przestrzeni społecznej. Zbudowanie platformy pomiędzy partnerami, reprezentującymi różne obszary życia społeczno gospodarczego, w sposób trwały i systematyczny pozwoli projektować i realizować określone działania, mające na celu rozwój wspólnoty lokalnej oraz społeczne i zawodowe włączenie do niej osób zagrożonych wykluczeniem. Pragniemy by w działania Centrum włączyły się zwłaszcza firmy prywatne. Ich zaangażowanie widzimy w zlecaniu usług uczestnikom lub absolwentom CIS, pomoc w organizacji praktyk i staży oraz w zatrudnianiu absolwentów CIS, jak również w zatrudnianiu wspieranym. Wszystkie powyższe działania konstruowane są tak, aby współpracujące z nami przedsiębiorstwa osiągały wymierną ekonomiczną korzyść w sferach finansowych i kadrowych.

Centrum Integracji Społecznej w Bielsku-Białej jest członkiem Ogólnopolskiego Konwentu Centrów i Klubów Integracji Społecznej (www.irss.pl).